Bóle brzucha – niefizjologiczna sytuacja w układzie pokarmowym

Ból brzucha to najczęstsza dolegliwość z układu pokarmowego, która może świadczyć o różnych toczących się chorobach. Ból brzucha można podzielić m.in. ze względu na rodzaj bólu na ostry i przewlekły.

Ostry ból brzucha  to objaw ostrzegawczy, często ze względu na nasilenie, wymagający pilnych badań diagnostycznych dla ustalenia właściwego rozpoznania i włączenia leczenia. Natomiast przewlekły ból brzucha trwa nieraz tygodniami, a nawet latami. Jest często spowodowany zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. W przypadku pacjenta z przewlekłymi bólami brzucha kluczowe znaczenie dla ustalenia wstępnej diagnozy ma wnikliwe badanie podmiotowe i przedmiotowe, a także dalsza diagnostyka.

Niemniej nie ma to znaczenia jaki to jest rodzaj bólu brzucha, ważne aby nie lekceważyć takich objawów. Ból brzucha to nie jest normalna, fizjologiczna rzecz, z którą każdy człowiek może żyć. Należy go postrzegać jako dyskomfort, który informuje o nieprawidłowym stanie zdrowia.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może towarzyszyć człowiekowi od początku życia. U niemowlaków bólem brzuszka może objawiać się kolka lub niestrawność związana z niedostatecznym rozwojem układu pokarmowego. W późniejszych etapach życia bóle brzucha kojarzone są z reakcją na stres, niestrawnością, zatruciem, nietolerancją bądź alergią na konkretny produkt spożywczy. Jednak czasem dochodzą inne przyczyny takie jak:

  • zakażenie dróg moczowych,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy,
  • refluks,
  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • kamica nerkowa,
  • endometrioza,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • choroba zapalne jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • a nawet nowotwory wątroby, trzustki, jelita czy u kobiet jajnika.

Jak sprawdzić przyczynę bólu brzucha?

W przypadku bólu brzucha, ostrego bądź przewlekłego należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub internistą. W pierwszej kolejności powinny być wykonane badanie podmiotowe i przedmiotowe, a następnie badania laboratoryjne, które pomogą znaleźć przyczynę bólu. Badania laboratoryjne obejmują zazwyczaj podstawowe parametry moczu, krwi w tym OB, CRP i morfologię, ale również kału. W przypadku uciążliwego bólu brzucha bardzo często sprawdzane są markery stanu jelit. Jednym z takich markerów jest badanie kalprotektyny, który ma za zadanie wykrycie istniejącego stanu zapalnego jelita.

Badania laboratoryjne – Poznań

Badania laboratoryjne w pierwszej kolejności obejmują mocz i badanie krwi. Poznań oferuje wiele laboratoriów, w którym można wykonać podstawowe badania. Problem może pojawić się w przypadku rozszerzenia diagnostyki o badanie kału, gdyż nie wszystkie laboratoria wykonują takiego rodzaju badania.  Jedna z placówek medycznych zajmujących się zarówno badaniem krwi jak i kału w Poznaniu jest Instytyt Mikroekologii.