Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?

Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego więc już ten fakt daje powód do rozważań nad jego ekologicznością. Okazuje się jednak, że jest to opał w postaci oczyszczonej więc podczas procesu spalania emituje znacznie mniej spalin aniżeli węgiel. Co więcej, wykorzystuje się  go w celu generowania ciepła przy zastosowaniu tego rodzaju opału, są bardzo wydajne. Pod tym względem są jednymi z najlepszych na rynku a ich wydajność określa się nawet na 90%.

Nie bez powodu ekogroszek okrzyknięto „opałem XXI wieku”. Powstaje tylko z dokładnie wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się najmniejszą kalorycznością, idealną wilgotnością. Opał tego rodzaju zwiera stosunkowo niewielką ilość siarki, nie generuje też zbytniej ilości popioły, przez co chwalą go sobie jego użytkownicy. Ciekawostką jest również fakt, iż spalanie ekogroszku jest praktycznie bezdymne, emisja szkodliwych gazów o wiele niższa niż stanowią o tym dopuszczalne normy.

Chociaż ekogroszek ma swoich przeciwników – ci wskazują przede wszystkim na fakt, iż w dalszym ciągu jest to przecież pochodna węgla, który emituje olbrzymią ilość groźnych dla środowiska spalin, to coraz częściej jest nabywany przez jego zwolenników. Co ważne, nie bez znaczenia jest również jego cena, która zalicza się do najniższych, patrząc na wszystkie rodzaje opału.