Czy można prać dywaniki samochodowe w pralce?

Na rynku dostępne są różne akcesoria samochodowe, które pozwalają na zabezpieczenie podłogi w pojeździe przed zanieczyszczeniami oraz nadmiernymi zabrudzeniami, które są trudne do usunięcia. Wybierając dywaniki do auta z weluru lub innej tkaniny, licz się z koniecznością ich regularnego odkurzania i prania – to pozwoli zachować ich idealny wygląd oraz doskonały poziom czystości.

Jak prać dywaniki samochodowe?

Wbrew pozorom pranie dywaników samochodowych nie jest trudne, choć wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy. Welurowe dywaniki samochodowe możesz oczyścić z zabrudzeń na kilka sposobów. Podstawą w kwestii utrzymania ich w czystości jest odkurzanie. Możesz do tego użyć popularne odkurzacze stacjonujące na stacjach paliw. Jeśli masz możliwość, kup własny odkurzacz o wysokiej mocy ssania. Z jego pomocą na pewno usuniesz nawet trudne zabrudzenia z powierzchni dywaników welurowych.

Pamiętaj jednak, że welur to chłonny materiał, dlatego nigdy nie powinieneś kierować w jego stronę dużej ilości wody. To może negatywnie wpłynąć na strukturę dywaników oraz ich finalny wygląd zewnętrzny. W skrajnych przypadkach niepoprawne prawnie dywaników może skutkować ich całkowitym zniszczeniem i koniecznością wymiany na nowe.

Dywaniki samochodowe welurowe nie powinny być prane w tradycyjnych pralkach. Są zbyt twarde do takiego sposobu czyszczenia, a dodatkowo mogłyby ulec uszkodzeniu podczas prania. Jeśli chcesz pozbyć się wszystkich zabrudzeń z powierzchni dywaników z weluru – wykorzystaj myjki parowe dostępne w każdym większym mieście. Takie sposoby są całkowicie bezpieczne dla weluru, a dodatkowo pozwalają na usunięcie nie tylko zanieczyszczeń, ale też wszelkich bakterii zalegających w dywanikach samochodowych welurowych. Po parowym praniu dywaników te szybko schną, a więc ułożysz je niemalże natychmiastowo w swoim samochodzie.

Jakie zabrudzenia wymagają prania dywaników welurowych?

Najczęstsze zabrudzenia dywaników welurowych to: błoto, woda, resztki śniegu, a nawet wylane soki lub resztki pożywienia. Jeśli na dywanikach od dłuższego czasu zalegają niektóre z tych zanieczyszczeń, prawdopodobnie musisz zdecydować się ich pranie – nie tylko w celu odświeżenia i przywrócenia pięknego wyglądu, ale także pozbycia się bakterii. Pranie welurowych dywaników może odbywać się na kilka sposobów. Możesz to zrobić przy pomocy odkurzacza piorącego – ten dość mocno moczy materiał, dlatego konieczne będzie jego jak najszybsze osuszanie. Welur jest chłonnym materiałem, a więc by uniknąć pleśni, staraj się przeprowadzać pranie w miesiącach letnich, by wystawić dywaniki do szybkiego schnięcia.

Aby mieć pewność, że welurowe dywaniki nie ulegną zniszczeniu podczas prania, koniecznie sprawdź ofertę frogum-shop.pl. W tym sklepie znajdziesz idealne dywaniki samochodowe dopasowane do każdego pojazdu. Zarówno modele z wysokiej jakości weluru, jak i gumowe dywaniki, które są odporne na wodę, błoto i uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowując – dywaników samochodowych nie powinno się prać w zwykłej pralce domowej, a w szczególności tych wykonanych w 100% z weluru. Jeśli spróbujesz wyprać dywaniki samochodowe w ten sposób, prawdopodobnie doprowadzisz do ich nieodwracalnego uszkodzenia, a także zbyt mocno je namoczysz, co utrudni ich wysuszenie i zwiększy ryzyko pojawiania się brzydkiego zapachu oraz bakterii na ich powierzchni. Czyszcząc dywaniki do auta zawsze stosuj się do zaleceń producenta oraz specjalistów w tej kwestii, a te na pewno posłużą Ci przez długi czas.