Czy rezonans magnetyczny z kontrastem pomaga w postawieniu diagnozy?

Choć rezonans magnetyczny uznawany jest za jedno z najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych, czasem lekarze muszą skorzystać z pewnej pomocy. Zapewniają ją środki kontrastujące, podawane dożylnie lub doustnie.

Jakie jest ich zadanie? Wykorzystywane są one w dwóch sytuacjach. Wówczas, gdy pojawia się konieczność „wyostrzenia” tkanek bądź narządów, a także w sytuacji, w której muszą one zostać niejako „schowane”, tak aby możliwa stała się dokładniejsza analiza sąsiednich obszarów.

W obu przypadkach rezonans magnetyczny z kontrastem w znaczący sposób ułatwia diagnozę, sprawia również, że jest ona bardziej precyzyjna. Efekt? Lekarz specjalista jest w stanie w odpowiednio ocenić stan organów, wykryć chorobę, a następnie przygotować właściwy plan leczenia.

Kiedy kontrast jest potrzebny?

 

O tym, czy wykonane zostanie badanie standardowe czy rezonans z kontrastem, decyduje lekarz radiolog lub lekarz prowadzący. Warto podkreślić, że środki kontrastujące są stosowane przede wszystkim podczas diagnozowania poważnych chorób. Mowa tu przede wszystkim o chorobach układu krwionośnego i nerwowego. Będą to przede wszystkim stany nowotworowe. Za sprawą kontrastu, uzyskiwana jest precyzyjna diagnoza, która potwierdza lub wyklucza raka.

Wbrew wielu opiniom, kontrast jest bezpieczny dla zdrowia. Zwiększona ostrożność jest potrzebna wówczas, gdy pacjent jest uczulony na środek kontrastujący (podawane są wtedy specjalne leki przeciwalergiczne) bądź cierpi na chorobę nerek. Badanie poziomu kreatyniny we krwi pozwala ustalić, czy narządy te są w stanie przyjąć pełną dawkę kontrastu czy może trzeba ją zmniejszyć.

Nowoczesny rezonans magnetyczny to gwarancja dokładnej diagnostyki, dzięki której lekarz będzie w stanie ocenić stan organów, a także wykryć ewentualną chorobę. Metoda ta staje się skuteczniejsza zwłaszcza po użyciu kontrastu. Z tego powodu, przed wyborem konkretnej kliniki, warto sprawdzić, czy korzysta ona z wszystkich dostępnych sposobów na poprawę skuteczności badania.