Dlaczego kotły na biomasę są dobrą inwestycją?

Zastąpienie węgla biomasą w celu generowania ciepła w domu to doskonała decyzja. Świadczy o tym szereg zalet, które skłaniają do wybory właśnie tego rodzaju źródła energii odnawialnej.

Przede wszystkim, jeśli komuś zależy na oszczędnościach to trzeba zaznaczyć, że biomasa jest konkurencyjnie tania. Co więcej, nabywając nowy kocioł na biomasę można liczyć na dotację jednak warto pamiętać o dofinansowaniu, które otrzymamy w formie zwrotu części środków – najpierw sami musimy zainwestować, by Urząd Miasta na odstawie rachunku zwrócił nam część kosztów. Co więcej, wniosek o otrzymanie dofinansowania trzeba złożyć odpowiednio wcześnie, jeszcze przed rozpoczęciem prac instalacyjnych.

Po drugie, biomasa jest ekologiczna. Powstaje z odpadów leśnych, roślinnych, rolnych i gospodarstwa domowego. To odpady organiczne, które dotąd się marnowały. Co więcej, energia tego rodzaju jest wręcz niewyczerpalna a do tego w pełni zdrowa. Korzystając z biomasy jako odnawialnego źródła energii nie przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla – spalanie emituje go tyle, ile odpady pozyskały w procesie fotosyntezy.

Na koniec przedstawiamy jeszcze kilka danych. Biomasa jest źródłem energii odnawialnej o największych zasobach. Cieszy też fakt, iż już niedługo w Polsce obowiązywać będzie zakaz generowania ciepła przy pomocy niezdrowego węgla – wtedy każde gospodarstwo domowe zostanie zobligowane do wymiany starych pieców. Właśnie dlatego warto to zrobić już teraz, gdy jest szansa na otrzymanie zwrotu części zainwestowanych na kotły na biomasę środków.

Dodajmy do tego wszystkiego fakt, iż obsługa kotłów jest prosta i niewymagająca od domowników wielkiego zaangażowania. Nowoczesne piece zostały wyposażone w podajniki, praca gospodarza ogranicza się więc jedynie do ustawienia odpowiednich parametrów ich pracy.