Do czego przydają się podesty ruchome?

Podesty ruchome, czyli urządzenia dźwigowe potocznie nazywane zwyżkami służą do podnoszenia załadunku o określonej wadze na konkretną wysokość.

Podesty są pomocne zawsze wtedy, gdy pracownik swoje obowiązki zawodowe musi wykonywać nie na ziemi, ale właśnie na wysokości. Co więcej, podesty przydają się przede wszystkim na niewielkich powierzchniach czy w miejscach trudno dostępnych – wtedy zupełnie nie opłaca się rozstawiać rusztowania.

Podesty ruchome mogą być stacjonarne bądź samobieżne. Te pierwsze są dobre jeśli prace wykonuje się stale w tym samym miejscu natomiast podesty samobieżne są idealne, kiedy praca jest krótkotrwała, ale za to odbywa się w różnych miejscach na terenie na przykład budowy czy wykonywania prac remontowych.

Warto wiedzieć, że podesty ruchome są dzisiaj nieodzownym elementem każdej budowy. Stosuje się bardzo często także w firmach reklamowych, monterskich oraz naprawczych. Co ciekawe, nie trzeba ich kupować na własność, z powodzeniem można taki sprzęt wynająć.

Przypomnijmy również, że podesty ruchome może obsługiwać tylko pracownik, który ukończył kurs na podesty ruchome. Praca tego rodzaju urządzenia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i ryzykiem, dlatego właśnie opatrzona jest przepisami BHP.