Historia warszawskich taksówek

Pierwsze taksówki pojawiły się na ulicach warszawskich ulic w 1903 roku.Tylko w ciągu pierwszych czterech lat działalności, z 780 sztuk ich liczba wzrosła do ponad 2 000. Właścicieli tzw. Warszawianek było co najmniej kilku. Niektórzy potentaci mogli pochwalić się kilkudziesięcioma pojazdami tego rodzaju, inni oferowali usługi osobiście, posiadając tylko jeden samochód. Dorożki konne szybko zostały zastąpione Fordami „T” a Warszawiacy docenili wygodę transportu pojazdami mechanicznymi.

Przez kolejne lata rozwój taksówek w stolicy odbywał się bardzo prężnie. W roku 1927 powstał pierwszy postój – u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, gdzie zresztą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Warszawianki zabierały w trasę od dwóch do sześciu pasażerów jednocześnie. W latach 30-tych na ulicach pojawiły się taxi z radioodbiornikami, co jeszcze bardziej wpływało na komfort jazdy.

Ciekawostką jest również fakt, iż w roku 1938 na ulicach pojawiły się taksówki bagażowe. Te można było złapać głównie na dworcach, gdzie szybko stały się konkurencją dla powozów konnych i wózkarzy. Warto przy tym zaznaczyć, iż wraz z pojawieniem się „bagażówek”, taksówki można było zamawiać telefonicznie – punkty „teletax” mieściły się początkowo w renomowanych restauracjach.

Taksówki dzisiaj

nyc-taxiOd początku funkcjonowania przewozów taksówkarskich na terenie Warszawy, działalność ta przeżywa ciągły rozwój. Tak jest również i dzisiaj. W ostatnich latach pojawiło się co najmniej kilka nowych korporacji, które oferują swoje usługi na jasnych i bardziej korzystnych dla klientów zasadach. Taxi można łapać dzisiaj nie tylko na postojach czy zamawiać je telefonicznie. Popularną metodą stały się internetowe formularze czy aplikacje w smartfonach.

Co więcej, taksówki już dawno przestały oferować tylko przewozy osób. By zdobywać coraz większe rzesze lojalnych klientów, proponują dzisiaj także usługi kurierskie czy przeprowadzkowe a kierowca chętnie dostarczy pod wskazany adres na przykład zakupy.

Taksówkarze pracują dzisiaj bez względu na porę dnia i nocy, usługi tego rodzaju dostępne są przez całą dobę. W godzinach nocnych jakże popularna stała się usługa odprowadzania pojazdu klienta – już nie musimy martwić się o auto, kiedy po suto zakrapianej imprezie nie jesteśmy w stanie wrócić nim do domu.

Liczy się też komfort jazdy. W taksówkach dostępne jest dzisiaj nie tylko radio. Na klientów czeka Wi-Fi a także wyposażenie pojazdów, które z całą pewnością wpływa na wysoką jakość podróży – wygodne fotele, klimatyzacja, półka na napój czy podkładka pod tablet to w niektórych korporacjach już standard.

O ile jeszcze do niedawna, za usługę tego rodzaju można było płacić jedynie gotówką, to dzisiaj z powodzeniem opłatę uiścimy także kartą, możemy też poprosić o wystawienie faktury. I to nie wszystko bowiem niektóre korporacje zgadzają się nawet na zapłatę w terminie późniejszym – ta metoda stosowana jest zazwyczaj przy współpracy z firmami, którym wydawane są specjalne vouchery.

Biorąc pod uwagę fakt, iż po warszawskich ulicach jeździ prawie tyle samo taksówek, ile w Nowym Jorku to wydaje się logicznym, iż branża ta jeszcze przez długie lata będzie się cieszyć ogromnym powodzeniem na rynku.

avenue-19168_1280