Nawet 500 złotych mandatu za brudny samochód

Okazuje się, że brudny samochód nie tylko wygląda mało estetycznie, ale może też być realnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Brudne szyby nie pozwalają osiągnąć idealnej widoczności, a zakurzone lampy świateł sprawiają, że nie działają one tak, jak powinny. Do tego nieumyta tablica rejestracyjna pojazdu staje się całkowicie nieczytelna.

Policja ma jednak sposób na zmuszenie niechlujnych kierowców do zadbania o własne auta. Ci, którzy nie będą myć swoich samochodów, zostaną surowo ukarani. Co ciekawe, kara za brudne auto to nawet 500 złotych. W ten sposób Policja chce zmusić właścicieli do zadbania o pojazdy, by bezpieczeństwo na drogach wzrosło.

Dlaczego jest to tak ważne? Niestety, ale wady, które powstają w wyniku brudu i zaniedbania mogą stać się przyczyną wypadku. Zanieczyszczona szyba czy lusterka ograniczają widoczność, przez co obraz rzeczywistości staje się zakłamany. W przypadku tablic rejestracyjnych chodzi raczej o sprawną możliwość identyfikacji pojazdu. Pamiętajmy też, że coraz więcej osób montuje ramki do tablic rejestracyjnych, na których umieszczona zostaje reklama informacyjna. Jeśli napisy znikną pod grubą warstwą kurzu, nie będzie ona skuteczna.

Serwujmy swoim samochodom kąpiel choćby w automatycznej myjni. Wystarczy wybrać się tam raz w miesiącu. Mycie pojazdu trwa dosłownie kilka minut i kosztuje nie więcej jak 10 złotych. Pamiętajmy również o usuwaniu świeżych zabrudzeń od razu po ich pojawieniu. Bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa, ale zadbajmy również o karoserię auta. Pewnie nie wiesz, ale ptasie odchody mogą trwale zniszczyć lakier – zawierają toksyny, które wżerają się karoserię, doprowadzając do uszczerbków.

Szyby myj codziennie. Do tego zresztą służy spryskiwacz i wycieraczki. Nie pozwól, by błoto, kurz albo zacieki po deszczu ograniczało ci widoczność na drodze. Pewne przecież jest, że czyste auto zwiększa również komfort jazdy. Życzymy sobie, by po polskich drogach jeździły tylko czyste, lśniące i zadbane auta. Wtedy dalekie podróże będą zawsze ogromną przyjemnością.