Parkiet z naturalnego drewna – jaki wybrać?

Podłogi drewniane nadal cieszą się ogromną popularnością. Są trwałe, można poddawać je renowacji, do tego ekologiczne i nadają zawsze wyjątkowego klimatu oraz przytulności. Nic dziwnego, że to na naturalne deski stawia dzisiaj większość inwestorów, również tych, którzy zdecydowali się na ogrzewanie podłogowe. Okazuje się, że wybór odpowiednich desek umożliwia doskonałe przewodnictwo cieplne.

 

Jaką podłogę drewnianą wybrać? Który gatunek drewna sprawdzi się najlepiej? Do wyboru masz drewno egzotyczne, buk, jesion czy dąb. Odradzamy jedynie parkiet sosnowy, ponieważ jest to drzewo na tyle miękkie, że intensywna eksploatacja takiej podłogi już w krótkim czasie doprowadzi do konieczności jej odnowy. Jaka ma być podłoga drewniana? Buk twardzielowy to klasyka. Świetnie nadaje się do wnętrz uniwersalnych, ale też tych retro, skandynawskich czy loftowych. Coraz więcej inwestorów stawia na podłogę ponadczasową, a wnętrze urządza w danym stylu jedynie dodatkami, które zresztą łatwo wymienić. Oczywiście, dekorem może być także podłoga drewniana. Buk biały albo ten postarzany i dodatkowo bielony sprawdzi się w klimacie retro albo skandynawskim. Taka podłoga nie jest uniwersalna i z całą pewnością uznawana jest za główny element dekoracyjny.

 

Podłoga drewniana – jesion biały, buk, dąb czy z desek z drewna egzotycznego, będzie doskonałą podstawą wnętrz, jeśli tylko postawimy na jej najlepszą jakość. Liczy się nie tylko jakość samej deski, ale też jakość impregnacji. Co więcej, wybierać można przecież nie tylko naturalne parkiety, ale też panele fornirowane, czyli te, których wierzchnia warstwa to naturalne drewno. Te świetnie sprawdzają się na ogrzewanie podłogowe, bo wykazują doskonałe przewodnictwo cieplne. Ponadto, można je odnawiać, dokładnie tak samo, jak drewniane parkiety.

 

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad drewnianą podłogą, powinni wziąć pod uwagę aspekty jej renowacji już na etapie zakupu. Do lamusa odchodzi cyklinowanie całych podłóg i ich lakierowanie. Dzisiaj raczej wybiera się olejowoski, dzięki którym naprawa podłogi może odbywać się jedynie na tym fragmencie, który uległ uszkodzeniu. Podłoga z drewna to inwestycja na długie lata, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana. Z całą pewnością nie należy patrzeć na kwestie finansowe, ale raczej na jakość i innowacyjne rozwiązania w zakresie utrzymania jej w należytym stanie przez wiele lat.