Twoje dziecko jest niejadkiem i odmawia spożywania kolejnych propozycji obiadowych? Lubi jeść dosłownie kilka produktów i nie daje się przekonać do spożywania innych, szczególnie tych o wysokiej zawartości składników odżywczych? Być może to wybiórczość pokarmowa, którą warto eliminować. Poznaj preferencje żywieniowe osób z wybiórczością pokarmową i dowiedz się, jak skutecznie rozszerzyć dietę.
Co wpływa na wybiórczość pokarmową?
Częściej na wybiórczość pokarmową cierpią osoby z zaburzeniami w spektrum autyzmu. Bardzo często odmawianie spożywania określonych produktów mija wraz z wiekiem. Znacznie rzadziej wybiórczość pokarmowa dotyka dzieci, aniżeli osoby dorosłe.
Warto zastanowić się również nad dysfunkcjami czy schorzeniami, które mogą wywoływać niechęć do jedzenia. Okazuje się, że często to alergia pokarmowa sprawia, że pacjent rezygnuje ze spożywania pokarmu, który mu nie służy.
Od czego zależą preferencje żywieniowe osób z wybiórczością pokarmową?
Odmawianie spożywania konkretnych składników potraw albo całych dań jest podyktowane własnymi preferencjami. Okazuje się, że znaczenie może mieć konsystencja jedzenia, kolor, zapach czy forma serwowania śniadania czy obiadu. Osoby z wybiórczością pokarmową mogą odmawiać spożycia niektórych grup składników pokarmowych. Typowa jest na przykład niechęć do jedzenia owoców albo dieta bezmleczna.
Dlaczego warto eliminować wybiórczość pokarmową?
Uboga dieta rotacyjna eliminacyjna może być przede wszystkim pozbawiona cennych wartości odżywczych, a osoba borykająca się z wybiórczością pokarmową może cierpieć na anemię, a w skrajnych przypadkach nawet na niedożywienie. U osób z wybiórczością pokarmową bardzo często rozpoznawana jest też dysbioza jelitowa, która oddziałuje na funkcjonowanie nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu.
Wybiórczość pokarmowa powinna być dokładnie zdiagnozowana, aby wykluczyć poważne choroby układu pokarmowego oraz zmienić codzienną dietę dla jeszcze lepszego funkcjonowania całego organizmu.