Za co odpowiada kierowca ciężarówki?

Kierowca ciężarówki odpowiedzialny jest przede wszystkim za bezpieczeństwo podczas jazdy, zarówno swoje jak i innych uczestników ruchu drogowego. To zależeć będzie przede wszystkim od jego kompetencji i umiejętności technicznych.

Ale to nie wszystko, kierowca ciężarówki odpowiada też za samochód. Zawsze przed rozpoczęciem kursu należy sprawdzić, czy auto nie uległo jakiejkolwiek usterce. W tym celu należy sprawdzić układ kierowniczy, układ hamulcowy, karoserię, oświetlenie, opony oraz wszystkie płyny, jakie niezbędne są do sprawnej jazdy. Ważny jest też stan szyb i wycieraczki do ciężarówek – jeśli te nie zbierają brudu czy opadów w sposób należyty to niemożliwym jest odbycie stosowanej trasy. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami a samochód o dużych gabarytach może stwarzać dużo większe zagrożenie na drodze aniżeli samochód o niewielkim rozmiarze.

Właśnie dlatego nie wystarczy, by kierowca ciężarówki posiadał jedynie odpowiednie prawo jazdy. Liczą się tu także dodatkowe szkolenia a nawet testy psychologiczne – wiele firm transportowych takowe właśnie organizuje dla swoich pracowników.

Trzeba też wiedzieć, że kierowca takiego pojazdu zawsze odpowiada za przewożony towar. Ciężarówki to pojazdy wręcz stworzone do transportu dużej ilości towarów różnego rodzaju. Warto więc zapewnić sobie najlepszy komfort jazdy.

Niestety, kierowcy ciężarówek bardzo często czuja się zbyt pewnie na drogach – wymuszają pierwszeństwo, przekraczają dozwoloną prędkość, prowadzą auto przez wiele godzin co wpływa na ich przemęczenie i nieodpowiednią sprawność na drodze. Właśnie dlatego tak często drogówka organizuje kontrole drogowe samochodów ciężarowych, podczas których sprawdza się między innymi trzeźwość kierowców, ale i stan techniczny samego pojazdu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości samochód nie zostanie dopuszczony do dalszej jazdy a kierowca auta otrzyma mandat.

Trzeba wiedzieć, że za auto zawsze odpowiada kierowca, nawet jeśli do nie należy do niego. To on przecież decyduje o wyruszeniu w trasę, on odpowiada za bezpieczeństwo w godzinach swojej pracy.