W przeciwieństwie do tzw. Zachodu, Polska ma znacznie bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące stosowania medycznej marihuany. Oczywiście jest ona zalegalizowana, ale jej proces sprowadzania, a przez to również przepisywania pacjentom jest dość utrudniony. Trzeba też pamiętać o tym, że w społeczeństwie wciąż pokutuje błędne przeświadczenie, że CBD i konopie indyjskie to w zasadzie to samo. Nic zatem dziwnego, że sporo osób odchodzi od tradycyjnej konopi na rzecz CBD.
Kiedy marihuana jest potrzebna?
Należy obiektywnie podkreślić, że terapia medyczną marihuaną dotyczy wyłącznie poprawy stanu zdrowia pacjenta (np. cierpiącego na choroby paliatywne), co w praktyce nie oznacza wyleczenia. Konopie stosuje się przede wszystkim po to, aby poprawić komfort cierpiącej osoby. Udowodniono np. że stosowanie medycznej marihuany może pomóc zwalczyć ból, poprawić jakość snu, a także wzmocnić organizm i dodać mu energii. Oznacza to, że w dalszej perspektywie pacjent taki czuje się lepiej, choć de facto jego choroba nadal postępuje.
Skąd bierze się problem?
W Polsce recepta leczenie marihuaną jest bardzo rzadko przepisywana przez lekarzy. Wynika to stąd, że dość negatywnie podchodzą oni do naturalnych metod leczenia, a może raczej uśmierzania bólu i poprawy stanu zdrowia. W Polsce medycyna nadal funkcjonuje na dość skostniałym poziomie. Dominującym zachowaniem jest np. skupienie się na intensywnym leczeniu, bez jednoczesnego zwracania uwagi na ogólne samopoczucie, a może nawet i wyniszczenie organizmu pacjenta. Każdy, kto spędził choć nieco czasu w polskich warunkach szpitalnych wie o czym mowa. Dlatego tak ważne jest, aby mówić pracownikom służby zdrowia (zwłaszcza lekarzom), że w uzasadnionych przypadkach lecznicza marihuana faktycznie pomaga. Dlaczego pacjent do końca życia ma być skazany na wszechogarniający go ból?
Podsumowując, Polska nadal jest na szarym końcu, jeśli chodzi o terapię medyczną marihuaną. A szkoda, bo u niektórych osób tylko tak można poprawić komfort życia. Bądź co bądź, leczenie paliatywne jest dość specyficzną formą terapii.